Jak zdobyć samochód zastępczy po kolizji?
Do niedawna firmy zwracały takie wydatki wyłącznie osobom, które używały pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej.
Niedawno wiele się jednak zmieniło, bo kierowcy zyskali w sporach z ubezpieczycielami mocny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował dotychczasową praktykę. Jeśli zatem ktoś uszkodzi wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z tego prawa, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowego od zawsze stały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
Teraz, kiedy ich stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy, który w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego bez względu na to, do jakich celów go wykorzystują, ubezpieczyciele mogą co najwyżej wykłócać się o kwotę.
Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie musicie wcześniej informować ubezpieczyciela lub prosić go o zgodę na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Jeśli jednak nie chcecie sami „szarpać się” z firmą ubezpieczeniową, możecie zostawić to po stronie wypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sprawach. Jedną z takich firm jest Darmowe-auta.pl
Jaki samochód zastępczy można wynająć?
Gdy będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze: auto nie może być wyższej klasy niż wasz rozbity samochód – jeśli zatem jeździliście np. kompaktem, możecie wynająć co najwyżej auto kompaktowe lub mniejsze.
Po drugie: stawki, za jakie wypożyczycie pojazd, nie mogą przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym. Najwygodniej jest wybrać taką wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem aut zastępczych, załatwianiem wszelkich formalności i rozliczaniem się bezpośrednio z firmami ubezpieczeniowymi.
Czy auto zastępcze można wynająć bezgotówkowo?
Wynajem auta na kilka albo kilkanaście dni to spore obciążenie finansowe. Nie każdego stać na tak duże wydatki, tym bardziej że trudno przewidzieć, kiedy ubezpieczyciel zwróci pieniądze i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takich sytuacjach niektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od ubezpieczycieli – klient nie płaci za auto ani złotówki.
Kiedy możesz holować auto na koszt ubezpieczyciela?
Jeśli wasze auto po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu lub innego wskazanego przez was miejsca zostaną pokryte z polisy OC sprawcy. Nie ma żadnych wątpliwości co do odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej sprawcy, jednak sporne kwestie pojawiają się w przypadku kosztów takiej usługi.
Zgodnie z prawem poszkodowany jest zobowiązany do minimalizowania kosztów (wysokości szkody). Ubezpieczyciele, powołując się na te zapisy, czasem kwestionują wysokość faktur za usługę holowania, jeśli stawki przekraczają typową (standardową) cenę na lokalnym rynku. W związku z tym warto także skorzystać z bezgotówkowej formy rozliczenia usługi holowania.
Dodaj komentarz